St. Hedwig Executive Desk
Character emanates from this expansive desk. A two-tone finish combines a saddle brown with an aged black accent finish. Custom-crafted pewter hardware with shaped back plates is inspired by hand-wrought ironworks from Texas Hill Country. Packed with function, the St. Hedwig desk offers a drop-down keyboard drawer, removable mouse pad, pencil tray and dividers and letter/legal files on the left side front drawer. Seven drawers total.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Drop-down keyboard drawerRemovable mouse padRemovable pencil trayRemovable dividersLetter/legal pendaflex in left side front drawerLocking file drawerSeven drawers totalKeyboard opening: 26W x 16 – 19 1/4D x 2HKnee space: 28 1/4W x 30 1/4D x 24HFinish: MU | Yes |
|---|---|
| Finish | MULTI: A timeworn saddle brown (BRN) that is paired with an anthracite black with light dusty-wax hang up (BLK) to create a two-tone finish that is as authentic as the countryside from with i |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 12.75W x 19.75D x 1.75H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 12.75W x 19.75D x 3.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 12.25W x 24D x 9H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 34.75 |
| Carton Length | 40.00 |
| Carton Weight | 470.80 |
| Carton Width | 76.00 |
| Depth | 36.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Pewter |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.75 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26W x 16D x 2H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Knee Space | 28 1/4W x 30 1/4D x 24H |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | White Oak and Walnut Veneers with High Quality Bonded Leather and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 73.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, hand planking, gouging, chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 415.8 |
| Image Role Data | {“5960_10563_MULTI_detail”:[“Detail Image 1″],”5960_10563_MULTI_EC594_088_room”:[“Room Image 1″],”5960_10563_MULTI_visitorsside”:[“Silo Image 1″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5960_10563_MULTI_to |
| Weight | 415.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 73 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/formal |
| Collection | Hill Country |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
St. Hedwig Executive Desk
Character emanates from this expansive desk. A two-tone finish combines a saddle brown with an aged black accent finish. Custom-crafted pewter hardware with shaped back plates is inspired by hand-wrought ironworks from Texas Hill Country. Packed with function, the St. Hedwig desk offers a drop-down keyboard drawer, removable mouse pad, pencil tray and dividers and letter/legal files on the left side front drawer. Seven drawers total.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Drop-down keyboard drawerRemovable mouse padRemovable pencil trayRemovable dividersLetter/legal pendaflex in left side front drawerLocking file drawerSeven drawers totalKeyboard opening: 26W x 16 – 19 1/4D x 2HKnee space: 28 1/4W x 30 1/4D x 24HFinish: MU | Yes |
|---|---|
| Finish | MULTI: A timeworn saddle brown (BRN) that is paired with an anthracite black with light dusty-wax hang up (BLK) to create a two-tone finish that is as authentic as the countryside from with i |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 12.75W x 19.75D x 1.75H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 12.75W x 19.75D x 3.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 12.25W x 24D x 9H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 34.75 |
| Carton Length | 40.00 |
| Carton Weight | 470.80 |
| Carton Width | 76.00 |
| Depth | 36.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Pewter |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.75 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26W x 16D x 2H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Knee Space | 28 1/4W x 30 1/4D x 24H |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | White Oak and Walnut Veneers with High Quality Bonded Leather and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 73.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, hand planking, gouging, chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 415.8 |
| Image Role Data | {“5960_10563_MULTI_detail”:[“Detail Image 1″],”5960_10563_MULTI_EC594_088_room”:[“Room Image 1″],”5960_10563_MULTI_visitorsside”:[“Silo Image 1″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5960_10563_MULTI_to |
| Weight | 415.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 73 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/formal |
| Collection | Hill Country |
Items We Think You Will Love..
Brookhaven Leg Desk
$1,659.00Items You've Been Looking At..
Why Buy from Andrews Furniture in Abilene, Texas?
Why is Andrews Furniture the best place to buy furniture in Abilene?
Andrews Furniture is the best choice because it is a family-owned business serving Abilene since 1955. Unlike big-box chains, they own their own buildings and trucks, which keeps overhead low and allows them to pass significant savings on to you. They combine affordable pricing with complimentary interior design services and a reputation for long-term community trust.
Where is Andrews Furniture located in Abilene?
Andrews Furniture is located at 2300 North 1st Street, Abilene, TX 79603. You can find their showroom on North 1st Street, a convenient location they have operated from since 1977.
Does Andrews Furniture offer delivery services?
Yes, they offer the signature Andrews Red Carpet Delivery. This premium service ensures your furniture is delivered by their own trained and experienced personnel—not third-party contractors—guaranteeing your items arrive safely and are set up correctly the first time.
What furniture brands does Andrews Furniture carry?
Andrews Furniture carries a wide selection of high-quality, trusted brands including La-Z-Boy, Vaughan-Bassett (Artisan & Post), and other top manufacturers. They stock a full range of styles for living rooms, dining rooms, bedrooms, and home offices.
Is Andrews Furniture locally owned?
Yes, Andrews Furniture is locally owned and family-operated. It was founded by E.H. (Mac) Andrews in 1955 and has remained a staple of the Abilene business community for nearly 70 years.
Does Andrews Furniture offer interior design help?
Yes, Andrews Furniture provides free professional design consultations. Their in-house design center helps customers visualize their space and select the perfect pieces to match their style and budget, no matter the size of the project.
What are the store hours for Andrews Furniture in Abilene?
Andrews Furniture is typically open Monday through Saturday from 10:00 AM to 6:00 PM and is closed on Sundays.
Reviews
There are no reviews yet.