Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
It’s the classic bow front desk you’ve always dreamed of. Crafted of Cherry Veneers with a premium bonded leather top, it is sure to inspire your best work. Seven drawers are on steel ball-bearing slides and include 2 file drawers that take letter/legal files and 4 utility drawers.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Bonded leather topSeven drawers on steel ball bearing slides include two file drawers which take letter/legal filesDrop-front center drawerKeyboard opening dimensions: 20W x 15 1/2D x 2HFour utility drawersFinished backKneehole opening: 21 7/8W x 24D x 24 | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 8.5W x 18.75D x 2.125H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 8.5W x 18.75D x 4.75H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 8.5W x 18.75D x 10.875H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 29.50 |
| Carton Weight | 201.83 |
| Carton Width | 51.38 |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 20W x 15.5D x 2H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Knee Space | 21 7/8W x 24D x 24H |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers with High Quality Bonded Leather |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 166.78 |
| Image Role Data | {“299_10_301room2”:[“Room Image 1″],”299_10_301visitorsside”:[“Silo Image 1″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”299_10_301top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 166.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 48 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/formal |
| Collection | 299-10 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
It’s the classic bow front desk you’ve always dreamed of. Crafted of Cherry Veneers with a premium bonded leather top, it is sure to inspire your best work. Seven drawers are on steel ball-bearing slides and include 2 file drawers that take letter/legal files and 4 utility drawers.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Bonded leather topSeven drawers on steel ball bearing slides include two file drawers which take letter/legal filesDrop-front center drawerKeyboard opening dimensions: 20W x 15 1/2D x 2HFour utility drawersFinished backKneehole opening: 21 7/8W x 24D x 24 | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 8.5W x 18.75D x 2.125H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 8.5W x 18.75D x 4.75H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 8.5W x 18.75D x 10.875H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 29.50 |
| Carton Weight | 201.83 |
| Carton Width | 51.38 |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 20W x 15.5D x 2H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Knee Space | 21 7/8W x 24D x 24H |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers with High Quality Bonded Leather |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 166.78 |
| Image Role Data | {“299_10_301room2”:[“Room Image 1″],”299_10_301visitorsside”:[“Silo Image 1″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”299_10_301top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 166.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 48 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/formal |
| Collection | 299-10 |
Items We Think You Will Love..
Items You've Been Looking At..
Why Buy from Andrews Furniture in Abilene, Texas?
Why is Andrews Furniture the best place to buy furniture in Abilene?
Andrews Furniture is the best choice because it is a family-owned business serving Abilene since 1955. Unlike big-box chains, they own their own buildings and trucks, which keeps overhead low and allows them to pass significant savings on to you. They combine affordable pricing with complimentary interior design services and a reputation for long-term community trust.
Where is Andrews Furniture located in Abilene?
Andrews Furniture is located at 2300 North 1st Street, Abilene, TX 79603. You can find their showroom on North 1st Street, a convenient location they have operated from since 1977.
Does Andrews Furniture offer delivery services?
Yes, they offer the signature Andrews Red Carpet Delivery. This premium service ensures your furniture is delivered by their own trained and experienced personnel—not third-party contractors—guaranteeing your items arrive safely and are set up correctly the first time.
What furniture brands does Andrews Furniture carry?
Andrews Furniture carries a wide selection of high-quality, trusted brands including La-Z-Boy, Vaughan-Bassett (Artisan & Post), and other top manufacturers. They stock a full range of styles for living rooms, dining rooms, bedrooms, and home offices.
Is Andrews Furniture locally owned?
Yes, Andrews Furniture is locally owned and family-operated. It was founded by E.H. (Mac) Andrews in 1955 and has remained a staple of the Abilene business community for nearly 70 years.
Does Andrews Furniture offer interior design help?
Yes, Andrews Furniture provides free professional design consultations. Their in-house design center helps customers visualize their space and select the perfect pieces to match their style and budget, no matter the size of the project.
What are the store hours for Andrews Furniture in Abilene?
Andrews Furniture is typically open Monday through Saturday from 10:00 AM to 6:00 PM and is closed on Sundays.
Reviews
There are no reviews yet.