Castella Executive Desk
Inspired by a French antique, the classic chevron veneer pattern on the top of the Castella Executive Desk gives striking character to this stunning piece that is a worthy focal point for the office of any successful professional. A center bonded leather writing surface adds to the prestige, and the relaxed rustic Antique Slate finish has the look of natural wood bathed in sunshine. Functional elements include a center drawer with drop-front for keyboard use; two drawers with one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer and three slots with two removable dividers in each drawer. Two utility drawers and two locking file drawers with Pendaflex letter/legal filing system.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersCenter drawer with drop-front for keyboard useTwo drawers with one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer and three slots with two removable dividers in each drawerTwo utility drawers with three slots and two remova | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 20.5D x 2H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 20.5D x 3.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 26.5D x 10.75H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 70 lbs |
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 43.50 |
| Carton Weight | 470.00 |
| Carton Width | 77.25 |
| Depth | 40.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 25.625W x 20.5D x 2.75H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Knee Space | 27 1/2W x 31 1/2D x 24 1/4H |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecan, Quartered Hickory, Quartered Black Walnut, Quartered Ash and Maple Veneers with Leather and Resin |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 74.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, wormholes, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 418.88 |
| Image Role Data | {“5878_10563_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5878_10563_464_467_466_80_room”:[“Room Image 1″],”5878_10563_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5878_10563_80_back_silo”:[“Silo Image 2 |
| Weight | 418.88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 74 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/formal |
| Collection | Castella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Castella End Table
$1,659.00Castella Executive Desk
Inspired by a French antique, the classic chevron veneer pattern on the top of the Castella Executive Desk gives striking character to this stunning piece that is a worthy focal point for the office of any successful professional. A center bonded leather writing surface adds to the prestige, and the relaxed rustic Antique Slate finish has the look of natural wood bathed in sunshine. Functional elements include a center drawer with drop-front for keyboard use; two drawers with one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer and three slots with two removable dividers in each drawer. Two utility drawers and two locking file drawers with Pendaflex letter/legal filing system.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersCenter drawer with drop-front for keyboard useTwo drawers with one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer and three slots with two removable dividers in each drawerTwo utility drawers with three slots and two remova | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 20.5D x 2H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 20.5D x 3.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 26.5D x 10.75H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 70 lbs |
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 43.50 |
| Carton Weight | 470.00 |
| Carton Width | 77.25 |
| Depth | 40.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 25.625W x 20.5D x 2.75H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Knee Space | 27 1/2W x 31 1/2D x 24 1/4H |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecan, Quartered Hickory, Quartered Black Walnut, Quartered Ash and Maple Veneers with Leather and Resin |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 74.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, wormholes, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 418.88 |
| Image Role Data | {“5878_10563_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5878_10563_464_467_466_80_room”:[“Room Image 1″],”5878_10563_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5878_10563_80_back_silo”:[“Silo Image 2 |
| Weight | 418.88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 74 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/formal |
| Collection | Castella |
Items We Think You Will Love..
Curata Writing Desk
$2,239.00Items You've Been Looking At..
Why Buy from Andrews Furniture in Abilene, Texas?
Why is Andrews Furniture the best place to buy furniture in Abilene?
Andrews Furniture is the best choice because it is a family-owned business serving Abilene since 1955. Unlike big-box chains, they own their own buildings and trucks, which keeps overhead low and allows them to pass significant savings on to you. They combine affordable pricing with complimentary interior design services and a reputation for long-term community trust.
Where is Andrews Furniture located in Abilene?
Andrews Furniture is located at 2300 North 1st Street, Abilene, TX 79603. You can find their showroom on North 1st Street, a convenient location they have operated from since 1977.
Does Andrews Furniture offer delivery services?
Yes, they offer the signature Andrews Red Carpet Delivery. This premium service ensures your furniture is delivered by their own trained and experienced personnel—not third-party contractors—guaranteeing your items arrive safely and are set up correctly the first time.
What furniture brands does Andrews Furniture carry?
Andrews Furniture carries a wide selection of high-quality, trusted brands including La-Z-Boy, Vaughan-Bassett (Artisan & Post), and other top manufacturers. They stock a full range of styles for living rooms, dining rooms, bedrooms, and home offices.
Is Andrews Furniture locally owned?
Yes, Andrews Furniture is locally owned and family-operated. It was founded by E.H. (Mac) Andrews in 1955 and has remained a staple of the Abilene business community for nearly 70 years.
Does Andrews Furniture offer interior design help?
Yes, Andrews Furniture provides free professional design consultations. Their in-house design center helps customers visualize their space and select the perfect pieces to match their style and budget, no matter the size of the project.
What are the store hours for Andrews Furniture in Abilene?
Andrews Furniture is typically open Monday through Saturday from 10:00 AM to 6:00 PM and is closed on Sundays.
Reviews
There are no reviews yet.