Modern Mood Etagere
Architectural and artistic with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Etagere has three fixed shelves crafted of wire-brushed Quartered Oak in the Mink finish with dark, earthy brown hues with notes of black. The shelves are surrounded by a shaped brushed metal frame in a warm pewter-colored finish. Finished all the way around, the shelf can be used from either side and can float in a room.
Product Details
| Three fixed shelvesMetal frameFinished all the way around and can be used from either sideFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthetic. Brushed me | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Shelf Opening | 78W x 18D x 17H |
| 2nd Row Shelf Opening | 78W x 18D x 18.25H |
| 3rd Row Shelf Opening | 78W x 18D x 18.25H |
| Alternate Finish Items | 6850-10445-80 |
| Carton Height | 16.00 |
| Carton Length | 32.25 |
| Carton Weight | 290.40 |
| Carton Width | 87.00 |
| Depth | 22.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 82.25 |
| Material Description | Oak Veneers and Iron |
| Number of Shelves | 3 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Shelf Material 1 | Oak Wood Veneers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Shelf Dimensions | 78W x 18D x 1.25TH |
| Weight | 235.7 |
| Image Role Data | {“6850_10445_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_10462_445_89_EC370_090_room”:[“Room Image 2″],”6850_10445_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_10445_89_back_silo”:[“Silo Image 2”, |
| Weight | 235.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 78 × 82.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Silver |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Modern Mood Etagere
Architectural and artistic with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Etagere has three fixed shelves crafted of wire-brushed Quartered Oak in the Mink finish with dark, earthy brown hues with notes of black. The shelves are surrounded by a shaped brushed metal frame in a warm pewter-colored finish. Finished all the way around, the shelf can be used from either side and can float in a room.
Product Details
| Three fixed shelvesMetal frameFinished all the way around and can be used from either sideFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthetic. Brushed me | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Shelf Opening | 78W x 18D x 17H |
| 2nd Row Shelf Opening | 78W x 18D x 18.25H |
| 3rd Row Shelf Opening | 78W x 18D x 18.25H |
| Alternate Finish Items | 6850-10445-80 |
| Carton Height | 16.00 |
| Carton Length | 32.25 |
| Carton Weight | 290.40 |
| Carton Width | 87.00 |
| Depth | 22.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 82.25 |
| Material Description | Oak Veneers and Iron |
| Number of Shelves | 3 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Shelf Material 1 | Oak Wood Veneers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Shelf Dimensions | 78W x 18D x 1.25TH |
| Weight | 235.7 |
| Image Role Data | {“6850_10445_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_10462_445_89_EC370_090_room”:[“Room Image 2″],”6850_10445_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_10445_89_back_silo”:[“Silo Image 2”, |
| Weight | 235.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 78 × 82.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Silver |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Items We Think You Will Love..
Rustic Glam Bookcase
$2,239.00Items You've Been Looking At..
Why Buy from Andrews Furniture in Abilene, Texas?
Why is Andrews Furniture the best place to buy furniture in Abilene?
Andrews Furniture is the best choice because it is a family-owned business serving Abilene since 1955. Unlike big-box chains, they own their own buildings and trucks, which keeps overhead low and allows them to pass significant savings on to you. They combine affordable pricing with complimentary interior design services and a reputation for long-term community trust.
Where is Andrews Furniture located in Abilene?
Andrews Furniture is located at 2300 North 1st Street, Abilene, TX 79603. You can find their showroom on North 1st Street, a convenient location they have operated from since 1977.
Does Andrews Furniture offer delivery services?
Yes, they offer the signature Andrews Red Carpet Delivery. This premium service ensures your furniture is delivered by their own trained and experienced personnel—not third-party contractors—guaranteeing your items arrive safely and are set up correctly the first time.
What furniture brands does Andrews Furniture carry?
Andrews Furniture carries a wide selection of high-quality, trusted brands including La-Z-Boy, Vaughan-Bassett (Artisan & Post), and other top manufacturers. They stock a full range of styles for living rooms, dining rooms, bedrooms, and home offices.
Is Andrews Furniture locally owned?
Yes, Andrews Furniture is locally owned and family-operated. It was founded by E.H. (Mac) Andrews in 1955 and has remained a staple of the Abilene business community for nearly 70 years.
Does Andrews Furniture offer interior design help?
Yes, Andrews Furniture provides free professional design consultations. Their in-house design center helps customers visualize their space and select the perfect pieces to match their style and budget, no matter the size of the project.
What are the store hours for Andrews Furniture in Abilene?
Andrews Furniture is typically open Monday through Saturday from 10:00 AM to 6:00 PM and is closed on Sundays.
Reviews
There are no reviews yet.