Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
This chic and shapely credenza has a raised circle motif that dissects the center doors, classic cabriole legs and an elegant marble top. Almost too good to be true: this gorgeous piece is TV-ready with a ventilated back panel, two adjustable shelves and two drawers and will accommodate up to a 60-inch flat screen TV. Finish is a charcoal color.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 45.75 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 226.60 |
| Carton Width | 66.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25.25W x 11D x 4H |
| Drawer Handle Finish | Dark Antique Bronze |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 42.50 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Marble |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 62.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 187 |
| Image Role Data | {“1610_85005_GRY_room”:[“Room Image 1″],”1610_85005_GRY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1610_85005_GRY_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 62 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/formal |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
This chic and shapely credenza has a raised circle motif that dissects the center doors, classic cabriole legs and an elegant marble top. Almost too good to be true: this gorgeous piece is TV-ready with a ventilated back panel, two adjustable shelves and two drawers and will accommodate up to a 60-inch flat screen TV. Finish is a charcoal color.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 45.75 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 226.60 |
| Carton Width | 66.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25.25W x 11D x 4H |
| Drawer Handle Finish | Dark Antique Bronze |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 42.50 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Marble |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 62.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 187 |
| Image Role Data | {“1610_85005_GRY_room”:[“Room Image 1″],”1610_85005_GRY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1610_85005_GRY_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 62 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/formal |
| Collection | Melange |
Items We Think You Will Love..
Items You've Been Looking At..
Why Buy from Andrews Furniture in Abilene, Texas?
Why is Andrews Furniture the best place to buy furniture in Abilene?
Andrews Furniture is the best choice because it is a family-owned business serving Abilene since 1955. Unlike big-box chains, they own their own buildings and trucks, which keeps overhead low and allows them to pass significant savings on to you. They combine affordable pricing with complimentary interior design services and a reputation for long-term community trust.
Where is Andrews Furniture located in Abilene?
Andrews Furniture is located at 2300 North 1st Street, Abilene, TX 79603. You can find their showroom on North 1st Street, a convenient location they have operated from since 1977.
Does Andrews Furniture offer delivery services?
Yes, they offer the signature Andrews Red Carpet Delivery. This premium service ensures your furniture is delivered by their own trained and experienced personnel—not third-party contractors—guaranteeing your items arrive safely and are set up correctly the first time.
What furniture brands does Andrews Furniture carry?
Andrews Furniture carries a wide selection of high-quality, trusted brands including La-Z-Boy, Vaughan-Bassett (Artisan & Post), and other top manufacturers. They stock a full range of styles for living rooms, dining rooms, bedrooms, and home offices.
Is Andrews Furniture locally owned?
Yes, Andrews Furniture is locally owned and family-operated. It was founded by E.H. (Mac) Andrews in 1955 and has remained a staple of the Abilene business community for nearly 70 years.
Does Andrews Furniture offer interior design help?
Yes, Andrews Furniture provides free professional design consultations. Their in-house design center helps customers visualize their space and select the perfect pieces to match their style and budget, no matter the size of the project.
What are the store hours for Andrews Furniture in Abilene?
Andrews Furniture is typically open Monday through Saturday from 10:00 AM to 6:00 PM and is closed on Sundays.
Reviews
There are no reviews yet.